Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Królestwo Nowej Winkulii

Królestwo Nowej Winkulii

Królestwo Nowej Winkulii jest jedynym z krajów tworzących Stany Zjednoczone Centrazji. W przedinternetowej przeszłość stanowił kolonie Królestwa Winkulii oraz niepodległe rządzone twardą ręką państwo o ustroju repiblikańskim. Jego narracyjna przeszłość oraz sąsiedztwo Królestwa Netopi nadaje tej prowincji niepowtarzalnego charakteru. Królestwo Nowej Winkulii jest również miejscem rezydowania najważniejszych urzędów federalnych oraz jedynej w kraju agencji kosmicznej.

Historia

Wyspy tworzące Królestwo Nowej Winkulii są zamieszkałe od tysięcy lat. W 1927 roku zespół badaczy pod przewodnictwem Karla von Vetta odkrył szkielet hominida z przed miliona lat. 20.000 lat temu na obszarze wysp Mateksisia oraz wyspy Św. Szczepana pojawił się człowiek rozumny, który na płynął na ten obszar z terenów Orientyki i był przedstawicielem rasy Negroidalnej do której należy zdecydowana większość mieszkańców Królestwa. O okresie do roku 800 p.n.e wciąż niewiele wiadomo, ówczesne ludy nieznały pisma, organizacja społeczna była oparta na rodzinach i niewielkich klanach. Sytuacja zmieniła się dopiero po przybyciu z obszarów Dzisiejszego Hasselandu ludności żółtoskórej, która osiedlila się na obszarze Metaksasi i do dziś stanowi mniejszość na tym obszarze, większość członków ludności naplywowej została wchłąnięta przez ludność tublyczą, jednak wniosła znaczny wkład w rozwój cywilizacyjny wysp: na obszarze Nowej Winkulii zaczęto uprawiać ziemię oraz wykształciło się pismo, powstały pierwsze teksty w języku Uthygu i Erreh oraz zaczęła się kształtować tożsamość plemienna. Plemiona Nowej Winkulii żyły w izolacji do czasu ich odkrycia przez Winkulijskiego kapitana Stena de qo w 1567 r., który ustanowił na obszarze Metaksasi i kilku sąsiednich wysp protektorat Królestwa Winkulii i nazwał te ziemię Nową Winkulią. Jego Królewska Mość Jakub I w uznaniu zasług przyznał kapitanowi tytuł Księcia Metaksasii oraz mianował go Wicekrólem. W kolejnych latach obszar ten był miejscem krwawej rywalizacji Królestwa Athos i Królestwa Winkulii oraz miejscem licznych buntów i rebeli skierowanych przeciwko władzom kolonialnym ostatecznie obszar ten powrócił pod władanie Winkulijczyków w 1906 roku. W 1968 roku Nowa Winkulia ogłosiła niepodległość jako Republika Nowej Winkulii, jednak lata dykatorskich i skorupowanych rządów Qawara de Feegha w latach 90 XX wieku osłabiły Republikę do tego stopnia, że została ona zlikwidowana i połączona z woli mieszkańców ze Stanami Zjednoczonymi Centrazji, jako Królestwo Nowej Winkulii 17 grudnia 2018 r.

Geografia

Królestwo Nowej Winkulii jest ulokowane na 9 wyspach na Kontynencie Północna Centrazja (Angillua, Aroba, Bahaja, Kajamany, Hiti, Martynika, Barabados, Metaksasia, w. Św Stanisława). na wyspach panuje klimat podzwrotnikowy. Terytoria Królestwa Nowej Winkulii leżą nieopodal wysp należących do Królestwa Netopi.

Gospodarka

W kraju do 2019 roku panowała gospodarka centralnie planowana, większość przedsiębiorstw i plantacji należała do rządu. Efektem wieloletniej polityki dyktatorów było niemal całkowite zniszczenie nowowinkulijskiego rolnictwa z którego utrzymywało się niemalże 80% mieszkańców kraju. Obecnie trwa wielka prywatyzacja gruntów i przedsiębiorstw rządowych.

Reszta wkrótce

Bibliografia

Erik Otton von Hohenburg, Historia Królestwa Nowej Winkulii, Nowowinkulijska Oficyna Wydawnicza, 2019 r. str. 1. [1]

Przejdź do paska narzędzi